Kolajen Nedir ve Neden Kullanırız?

Kolajen kemikte, kaslarda, deride ve tendonlarda bulunan insan vücudundaki en bol proteindir.

Kolajen vücudu “bir arada tutan maddedir”. İnsan vücudundaki proteinin üçte birini oluşturan sert ve lifli bir proteindir. Pek çok kolajende, moleküller uzun ve ince fibriller oluşturmak üzere bir araya getirilir. Bunlar destekleyici yapılar olarak hareket eder ve hücreleri birbirine bağlayarak cilde güç ve esneklik kazandırır. Çeşitli hücreler tarafından, ancak çoğunlukla bağ dokusu hücreleri tarafından salgılanır.

1. Vücutta, özellikle ciltte, kemiklerde ve bağ dokularında bulunur.
2. Aynı gramajda kolajen çelikten daha güçlüdür.
3. Kolajen üretimi yaşlanma, sigara, stres ve UV ışığı gibi faktörler ile azalır.
4. Yanıklarda ve cilt hasarlarında yeni deri hücrelerinin üretimine destek amacıyla kolajen kullanılabilir.
5. Kozmetik ürünlerdeki kolajen molekülleri çok büyük olduğundan cilde sürüldüğünde vücut tarafından emilip kullanılması çok zordur.

saf kolajen

2010 yılından bu yana yapılan bilimsel çalışmalarda Kolajen Peptit Takviyesinin insan derisi üzerine aşağıdaki faydalı etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. [Ref: 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9]

 • Cilt nemini ve esnekliğini artırmaya yardımcı olur*
 • Cilt çatlamasını azaltmaya yardımcı olur*
 • Kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur*
 • Sağlıklı, elastik cildin bir göstergesi olan fibroblast yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur*
 • Selülit görünümünü azaltmaya yardımcı olur* (düzenli kullanımda)

Yaşlanma ile beraber vücudumuzda Kolajen üretimi azalır. Yaşlanan derideki en önemli fark Kolajenlerin azalmış ve düzensiz olmasıdır.


Kolajen derinin orta tabakasında fibroblast adı verilen lifli bir hücre ağı oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ölü cilt hücrelerinin yenilenmesinde ve onarılmasında rol oynar.

Maksimum bioyararlanım için kolajen peptit moleküllerinin 3000 Daltondan daha küçük olması istenir.

Dışardan alınan kaliteli kolajen peptit takviyelerin kemik sağlığı, eklem sağlığı ve kıkırdak sağlığı ile romatizma üzerine etkilerinin araştırıldığı bir çok bilimsel çalışma vardır. [10,11,12,13,14,15,16,17,18]

Kemik Sağlığını Destekler*

Çalışmalar, kolajen takviyeleri almanın, vücutta osteoporoza yol açan kemik parçalanmasının önlenmesine yardımcı olan bazı etkileri olabileceğini göstermiştir.

Kas Kütlesini Artırmaya Yardımcı Olur*

Düşük molekül büyüklüğü olan, kaliteli kolajen peptit takviyelerinin yaşa bağlı kas kütlesi kaybı olan insanlarda kas büyümesine etkilerini araştıran çalışmalar vardır.

Kalp Sağlığını Destekler*

Araştırmalar, kolajen takviyelerinin, ateroskleroz gibi kalp rahatsızlıkları ile risklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.


Kolajenle ilgili bazı uzman görüşleri:

Prof. Dr. Patricia Farris, Tulane University, Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği [19]
“Kolajen peptitlerin çeşitli işlevleri vardır. En temel düzeyde, vücuttaki kolajen veya diğer proteinlerin üretimi için yapı taşları olarak hizmet ederler. Peptitler kolajen üretimini artırmak için fibroblastları uyarır. Son olarak, peptitler antioksidanlar olarak işlev görürler ve vücuttaki mevcut kolajeni, onu bozacak oksidatif streslerden korumaya yardımcı olurlar.”

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Yaşasın Hayat Kliniği [20]
“Kolajen, jelatin ya da kemik tozu yerine kolajen peptitleri tercih edeceğiz, günlük dozu 5-6 gramın altına indirmeyeceğiz. Etkin faydalanım için en az 2-3 aylık kürler uygulayacağız. Şekerli kolajen içeceklerini asla kullanmayacağız. Takviyelerini genelde 30’lu yaşlardan sonra öneriyoruz. 30-50 yaş arasında yılda 2 defa 3’er aylık kürleri, 60 yaş üzerinde yılda 3 defa 3 aylık kürleri tavsiye ediyoruz. ÖZETLE: Bu desteği alırken dikkatli olun. Çöp takviyelerden uzak durun. Emeğiniz de paranız da boşa gitmesin.”

Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu, İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı:[21]
“Kolajen cilt, kaslar, bağlar, kıkırdak ve kemik gibi hemen hemen her dokuda bulunuyor. Ancak yaşla birlikte vücuttaki yapısı bozulur ve bu durumda dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Yapılan araştırmalar kireçlenmeye (osteoartrit)  iyi geldiğini işaret ediyor fakat dışarıdan alınarak fayda sağlaması için peptitlere yani en küçük parçalarına bölünmüş olması gerekir. Piyasadaki Kolajen Peptitleri kullanabilirsiniz. Tabi bunun yanında mutlaka düzenli beslenilmeli ve yormayan egzersizler yapılmalı…”

Prof. Dr. Erdem YEŞİLADA, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı [22]
“Özellikle eklem sağlığı, kıkırdak bütünlüğünün korunması ve onarımına yönelik olarak kemik erimesi, kireçlenme gibi hastalıklarda önerilen kollajen peptit vücudumuz için gerekli amino asitler bakımından zengin bir kaynaktır. Bu bakımdan gerek besleyici ve gerekse yaşlanmayı geciktirici (antiaging) olarak da önerilmektedir. 
Yürütülen klinik çalışmalarda kollajen peptitin kireçlenme (osteoartrit) şikâyetlerinde glukozaminden daha yüksek etkinlik gösterebildiği bildiriliyor. Uygulamalarda önemli bir kelime “süre”. Bir klinik çalışmada üç ay uygulama ile eklem ağrılarında bir gelişme sağlanamazken, kullanım süresi 6 aya uzatıldığında etkili olduğu gözlemlenmiş. Kollajen Peptitlerin kas gücünün artırılmasında etkili olabildiği yine bir klinik çalışma ile gösterilmiş. İleri yaşta sarkopeni (kas kaybı) hastalarında 3 ay süreyle egzersizle birlikte günde 15 gram kollajen peptitleri verilmesi ile kas kitlesinde ve kas gücünde belirgin bir artış sağlanmış.”

Farklı formların (toz, sıvı, tablet, maske, enjeksiyon) karşılaştırması için tıklayınız.

Referanslar:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2846778
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1217307/
 5. https://www.karger.com/Article/Abstract/351376
 6. https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208
 8. https://koreamed.org/article/0106KJCN/2008.13.6.912
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24401291
 10. http://www.scielo.br/pdf/rbgg/v19n1/1809-9823-rbgg-19-01-00153.pdf
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24852756
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29337906
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17076983
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18416885
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26267777
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28384173
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26353786
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28177710
 19. https://www.todaysdietitian.com/newarchives/0319p26.shtml
 20. https://www.instagram.com/p/BgqWEUdg10-/?hl=en
 21. https://www.medikalakademi.com.tr/kireclenme-hastaligina-mucize-cozuem-kolajen-peptit/
 22. https://www.star.com.tr/yazar/eklem-sagligi-icin-kemik-suyu-mu-kollajen-hidrolizati-mi-yazi-1435895/
has been added to the cart. Sepet