Kolajen Nedir ve Neden Kullanırız?

Kolajen kemikte, kaslarda, deride ve tendonlarda bulunan insan vücudundaki en bol proteindir.

Kolajen vücudu “bir arada tutan maddedir”. İnsan vücudundaki proteinin üçte birini oluşturan sert ve lifli bir proteindir. Pek çok kolajende, moleküller uzun ve ince fibriller oluşturmak üzere bir araya getirilir. Bunlar destekleyici yapılar olarak hareket eder ve hücreleri birbirine bağlar. Cilde güç ve esneklik kazandırır. Çeşitli hücreler tarafından, ancak çoğunlukla bağ dokusu hücreleri tarafından salgılanır.

1. Vücutta, özellikle ciltte, kemiklerde ve bağ dokularında bulunur.
2. Aynı gramajda kolajen çelikten daha güçlüdür.
3. Kolajen üretimi yaşlanma, sigara, stres ve UV ışığı gibi faktörler ile azalır.
4. Yanıklarda ve cilt hasarlarında yeni deri hücrelerinin üretimine destek amacıyla kolajen kullanılabilir.
5. Kozmetik ürünlerdeki kolajen molekülleri çok büyük olduğundan cilde sürüldüğünde vücut tarafından kullanılamaz.

saf kolajen

2010 yılından bu yana yapılan bilimsel çalışmalarda Kolajen Peptit Takviyesinin insan derisi üzerine aşağıdaki faydalı etkilere sahip olduğu belirlenmiştir. [Ref: 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9]

 • Cilt nemini ve esnekliğini artırır
 • Cilt çatlamasını azaltır
 • Kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur
 • Sağlıklı, elastik cildin bir göstergesi olan fibroblast yoğunluğunu artırır
 • Selülit görünümünü azaltır (6 aylık düzenli kullanımda)

Yaşlanma ile beraber vücudumuzda Kolajen üretimi azalır. Yaşlanan derideki en önemli fark Kolajenlerin azalmış ve düzensiz olmasıdır.


Kolajen derinin orta tabakasında fibroblast adı verilen lifli bir hücre ağı oluşturmaya yardımcı olur. Aynı zamanda ölü cilt hücrelerinin yenilenmesinde ve onarılmasında rol oynar.

Maksimum bioyararlanım için kolajen peptit moleküllerinin 3000 Daltondan daha küçük olması istenir.

Dışardan alınan takviyelerin kemik sağlığı, eklem sağlığı ve kıkırdak sağlığı ile romatizma üzerine olumlu etkilerinin ortaya koyulduğu bir çok bilimsel çalışma vardır. [10,11,12,13,14,15,16,17,18]

Kemik Kaybını Önler

Çalışmalar, kolajen takviyeleri almanın, vücutta osteoporoza yol açan kemik parçalanmasının önlenmesine yardımcı olan bazı etkileri olabileceğini göstermiştir.

Kas Kütlesini Artırır

Araştırmalar, kolajen takviyelerinin tüketilmesinin yaşa bağlı kas kütlesi kaybı olan insanlarda kas büyümesini ve kuvvetini artırdığını göstermiştir.

Kalp Sağlığını Destekler

Araştırmalar, kolajen takviyelerinin, ateroskleroz gibi kalp rahatsızlıkları ile risklerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.


Kolajenle ilgili bazı uzman görüşleri:

Prof. Dr. Patricia Farris, Tulane University, Tıp Fakültesi Dermatoloji Kliniği [19]
“Kolajen peptitlerin çeşitli işlevleri vardır. En temel düzeyde, vücuttaki kolajen veya diğer proteinlerin üretimi için yapı taşları olarak hizmet ederler. Peptitler kolajen üretimini artırmak için fibroblastları uyarır. Son olarak, peptitler antioksidanlar olarak işlev görürler ve vücuttaki mevcut kolajeni, onu bozacak oksidatif streslerden korumaya yardımcı olurlar.”

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Yaşasın Hayat Kliniği [20]
“Kolajen, jelatin ya da kemik tozu yerine kolajen peptitleri tercih edeceğiz, günlük dozu 5-6 gramın altına indirmeyeceğiz. Etkin faydalanım için en az 2-3 aylık kürler uygulayacağız. Şekerli kolajen içeceklerini asla kullanmayacağız. Takviyelerini genelde 30’lu yaşlardan sonra öneriyoruz. 30-50 yaş arasında yılda 2 defa 3’er aylık kürleri, 60 yaş üzerinde yılda 3 defa 3 aylık kürleri tavsiye ediyoruz. ÖZETLE: Bu desteği alırken dikkatli olun. Çöp takviyelerden uzak durun. Emeğiniz de paranız da boşa gitmesin.”

Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu, İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı:[21]
“Kolajen cilt, kaslar, bağlar, kıkırdak ve kemik gibi hemen hemen her dokuda bulunuyor. Ancak yaşla birlikte vücuttaki yapısı bozulur ve bu durumda dışarıdan takviye olarak alınması gerekir. Yapılan araştırmalar kireçlenmeye (osteoartrit)  iyi geldiğini işaret ediyor fakat dışarıdan alınarak fayda sağlaması için peptitlere yani en küçük parçalarına bölünmüş olması gerekir. Piyasadaki Kolajen Peptitleri kullanabilirsiniz. Tabi bunun yanında mutlaka düzenli beslenilmeli ve yormayan egzersizler yapılmalı…”

Prof. Dr. Erdem YEŞİLADA, Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ve Fitoterapi Anabilim Dalı Başkanı [22]
“Özellikle eklem sağlığı, kıkırdak bütünlüğünün korunması ve onarımına yönelik olarak kemik erimesi, kireçlenme gibi hastalıklarda önerilen kollajen peptit vücudumuz için gerekli amino asitler bakımından zengin bir kaynaktır. Bu bakımdan gerek besleyici ve gerekse yaşlanmayı geciktirici (antiaging) olarak da önerilmektedir. 
Yürütülen klinik çalışmalarda kollajen peptitin kireçlenme (osteoartrit) şikâyetlerinde glukozaminden daha yüksek etkinlik gösterebildiği bildiriliyor. Uygulamalarda önemli bir kelime “süre”. Bir klinik çalışmada üç ay uygulama ile eklem ağrılarında bir gelişme sağlanamazken, kullanım süresi 6 aya uzatıldığında etkili olduğu gözlemlenmiş. Kollajen Peptitlerin kas gücünün artırılmasında etkili olabildiği yine bir klinik çalışma ile gösterilmiş. İleri yaşta sarkopeni (kas kaybı) hastalarında 3 ay süreyle egzersizle birlikte günde 15 gram kollajen peptitleri verilmesi ile kas kitlesinde ve kas gücünde belirgin bir artış sağlanmış.”

Farklı formların (toz, sıvı, tablet, maske, enjeksiyon) karşılaştırması için tıklayınız.

Referanslar:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2846778
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/
 3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1217307/
 5. https://www.karger.com/Article/Abstract/351376
 6. https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23949208
 8. https://koreamed.org/article/0106KJCN/2008.13.6.912
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24401291
 10. http://www.scielo.br/pdf/rbgg/v19n1/1809-9823-rbgg-19-01-00153.pdf
 11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24852756
 12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29337906
 13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17076983
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18416885
 15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26267777
 16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28384173
 17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26353786
 18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28177710
 19. https://www.todaysdietitian.com/newarchives/0319p26.shtml
 20. https://www.instagram.com/p/BgqWEUdg10-/?hl=en
 21. https://www.medikalakademi.com.tr/kireclenme-hastaligina-mucize-cozuem-kolajen-peptit/
 22. https://www.star.com.tr/yazar/eklem-sagligi-icin-kemik-suyu-mu-kollajen-hidrolizati-mi-yazi-1435895/

*Gıda Takviyesidir. İlaç değildir. Tatlandırıcı, Koruyucu, Renklendirici, Şeker, Gluten, Soya, Süt ve GDO’lu ürün içermeyen, sadece sığır kaynaklı hidrolize edilmiş Tip I ve III peptit içeren takviye edici gıdadır. Kuru ve serin yerde saklayınız. Tavsiye edilen tüketim tarihi ve lot numarası kutunun altındadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde üretilmiştir. GMP (İyi Üretim Uygulamaları) sertifikalı ve Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onaylı tesiste üretilmiştir. FDA gıda takviyelerinin faydalarıyla ilgili görüş belirtmez. Onay, üretildiği tesisin ve ürünün kalitesiyle, içeriğiyle ilgilidir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz. Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez. Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız. Hamilelik ve emzirme dönemi ile hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışınız. Kullanıcı Grubu: 11 yaş ve üzeri yetişkinlere uygundur. Kutu içinden çıkan ölçü kaşığı ile her gün 1 kaşık içeceğinize (su, kahve, smoothie, çorba vb.) karıştırarak tüketebilirsiniz.  Tatsız ve kokusuzdur. Sorularınız için Sık Sorulan Sorular (SSS) sayfamızı ziyaret ederek detaylı bilgi alabilirsiniz veya bize buradan ulaşabilirsiniz. İçeriğindeki amino asit profiline SSS sayfasından ulaşabilirsiniz.

*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration (FDA). This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. The information contained within this site is not intended as a substitute for professional medical advice. If you are pregnant, nursing, taking medication, or have a medical condition, consult your physician before using our products. Medical conditions can only be diagnosed by a licensed medical physician. 

has been added to the cart. Sepet